Achievers

Congratulations!!!!!!

Rohan Lala of Std VII secured 3rd position in Taekwondo (Under-12) group in the MISA Velocity Inter School Sports Meet.

Shllok Tahiliani of Std VII has been awarded Champion Prize in Hindi Elocution-Junior Boys Group in the RamaKrishna Math Annual Interschool Elocution & Recitation Competition 2019-20

Akshaya Velayutham of Std VII secured 2nd in English Elocution-Junior Girls Group in the RamaKrishna Math Annual Interschool Elocution & Recitation Competition 2019-20

Ruchi Jadhav of Std IV-B secured 1st Place in Floor Exercises, 1st Place in Balancing Beam and overall secured the 1st Position in the Misa Velocity Interschool Sports Meet held at Euroschool-Airoli.

The Following Team participated in Misa Synergy Interschool Science Competition and won 1st Prize in “Technology in Healthcare to help humankind” under Junior category.
-Padhye Chaitanya –Std VII
-Shllok Tahiliani –Std VII
-Om Mishra –Std VII
-Dhrish Makhija-Std VI-A

Ruchi Jadhav of Std IV-B secured 1st Place in Floor Exercises, 4th Place in Balancing Beam and overall secured the 2nd Position in the Vibgyor Viva Advanced Gymnastics Competition held at Vibgyor High – Malad.

The Following Team participated in Advertisement competition at All Mumbai Interschool/ Intercollegiate Eco-Fest Planit-E 2019-20 Organised By St.Teresa’s Institute of Education and stood FIRST.
-Padhye Chaitanya –Std VII
-Gupta Mayur –Std VII
-Siddesh Thakur –Std VIII
-Soumi Panda-Std IX
-Saachi Bhanushali- Std IX

Shlok Tahiliani and V. Akshaya of Std VII participated in Working Model competition at All Mumbai Interschool/ Intercollegiate Eco-Fest Planit-E 2019-20 Organised By St.Teresa’s Institute of Education and stood FIRST.

Shlok Tahiliani of Std VII participated in ‘My Musings’ –A dramatic Monologue- competition in MISAESTHEICS Organised By MISA and won Third Price.

Aseempreet Kaur of std III B in Speedo Swimming Championship Mumbai -2019 the Mixed 4×50 m Freestyle event and stood 2nd.

Stuti Shirke of std III A participated in All India Shotocup Karate Championship and won Bronze Medal in Kata Kumite- Female Under 10 years- 8th to 10th Kyu category.

Ruchi Jadhav of Std IV secured First Place in Floor Exercises, 2nd Place in Balancing Beam in the Invitational National Gymnastics competition organised by Brihanmumbai Mahanagar Palika Puraskrut, 2019.

Shlok Tahiliani of Std VI participated in Dr. Homi Bhabha Balvaidnyank- Science Talent Search Competition 2018-19 at STATE LEVEL and was awarded the Bronze Medal.

Ruchi Jadhav of Std III secured 2nd Place in Balancing Beam, 3rd Place in Floor Exercises and overall secured the 2nd Position in the 12th Artistic Gymnastics ChampionShip held at Bharatiya Krida Mandir.

Rhea Menon was felicitated  with an Award of Excellence by MISA for outstanding achievements at the Cambridge International IGCSE Examinations March 2017-18

Students of Trinity International School participated in LATE SHRI. V.V.BHAT Memorial Trophy Competitions 2019 and achieved the following awards in various categories

First Prize for WEBSITE CREATOR
Participants: Resha Naik and Prathamesh Shetty of Std IX
Third Prize for My Pride through My Eyes Participant: Durva Pawar of Std I
Consolation prize for My Pride through My Eyes Participant: Anudeep Kumar of Std II

Trinity bags the First Prize for Digital Architecture in Senior Category at Synergy – Interschool Science Competition-2019 held by MISA

Participants: Ehshaanya Gujaran, Resha Naik, Akash Shenoy, Vedika Desai

Kshitij Pawar of Std VI Won Silver Medal at MISA REGIONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2018-19

Rohan Lala of Std VI won Bronze medal at MISA REGIONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2018-19
He also Participated at the 20th Kimdo Kwan Taekwondo championship 2018 and won Silver Medal

Trinity International School does it again. Won the 1st prize for “Suggest an alternative for plastic and transform it into a sustainable business venture” at Vistaura 2018-19 organised by Gundecha Education Academy

Winners – Rishita Valecha, Mercita

The Stunning Star Of The School Won 1ST Prize

  • Artistic Gymnastics U/8- girls Balancing Beam (BB) 2017-18 Organised by MSSA
  • Artistic Gymnastics U/8 girls Floor Exercise (FX) 2017-18 Organised by MSSA

National Winners of Business of Sustainable Event Tourism in India and the Gold Coast, Australia
Australia Future Unlimited School’s Video Competition 2017-2018.

Winners –Nandini Sinha, Om Gupta

Teacher in Charge- Clarine Saldanha Winners selected from 539 participating schools
Prize Five Days Fully Sponsored trip to Australia for the team

Saimansa of Std IX won theBest Talent Award at Vogue organized by HR College

Stuti Shirke of Std II Participated at the National Karate Cup 2018 organised by All Martial Art Self Defense Federation and achieved 2nd Place in 9 years Category
Dhanwin ShahParticipated in Independence cup all India Invitational Karate championship and won A silver Medal in Kata Event won a Bronze Medal in Kumite Event

Devanshi S.Patkar of Std VI Participated and achieved the record “Most Student Performed Martial Ark Kick, Punch & Karate” and Simultaneously performed 201960 kicks, 230010 punches and kata for 30 minutes

Drish Makhija of Std V Participated in Y.K.K.F India Karate Championship and Won 2nd Position
Tanmayee Sawani of Std VII participated at Late Shri V.V.Bhat Memorial Trophy Competition and Secured Third place in the 3D Doodle Art Competition organised by Children’s Academy

Trinity bags the Second Prize for Digital Technology in Junior Category at Synergy – Interschool Science Competition-2018 held by MISA

Participants: Pemberthi Anshul,Patil Aarav and Bhanushali Sachi